Základní informace Žďár nad Sázavou

20.6.2022

Dobrý den,

rádi bychom Vám dali na vědomí, že na základě rozhodnutí MŠMT můžeme s okamžitou platností opět přijímat chlapce do našeho zařízení. Veškeré informace včetně možných civilních škol najdete www.vuvm.cz/pracoviste-zdar-nad-sazavou.

Těšíme se na možnou spolupráci.


8.6.2022

Díky společnému úsilí chlapce a personálu, se poprvé v historii žďárského VÚ, podařilo našemu studentovi dosáhnout maturitního vysvědčení. Gratulujeme!

maturita-1400
Odloučené pracoviště ve Žďáře nad Sázavou užívá samostatný objekt a má kapacitu 18 chlapců - 2 výchovné skupiny. Pracoviště je zaměřeno na přijímání chlapců ve věku od 15 let pro studium na středních školách ve městě a okolí.

Všem chlapcům je umožněno studovat na civilních školách, kam každodenně samostatně docházejí či dojíždějí. Pokud dítě plánovaně přestupuje z DDŠ do našeho zařízení, je třeba podat přihlášku do prvního ročníku přímo na vybranou střední školu a to v termínu, který je stanoven pro podávání přihlášek na střední školy. Pokud se stane, že je chlapec do našeho zařízení zařazen během školního roku, pak se vedení ústavu snaží, aby mohl pokračovat ve stejném či podobném učebním oboru, který doposud studoval. Cílem je také naučit chlapce jak kvalitně trávit volný čas prostřednictvím zájmových činností (turistika, cykloturistika, plavání, horolezectví, sportovní činnosti na hřišti, bruslení, lyžování, fitcentrum apod.).

Součástí našeho zařízení je i startovací byt, v němž jsou ubytováni dva chlapci před blížícím se propuštěním ze zařízení. Cílem tohoto projektu je aktivně zapojovat mladé lidi do vyřizování svých vlastních záležitostí. Učit je tímto způsobem samostatně plnit veškeré povinnosti běžného života, což je velmi dobré pro jejich přechod do samostatného života a plně je integrovat do standardní společnosti, tedy z hlediska našeho poslání dosáhnout maximálního stupně resocializace.

Většina chlapců jezdí k rodičům každých 14 dní. Prázdniny tráví také ve svých rodinách. Návštěvy rodičů v ústavu jsou umožněny kdykoli, pokud jsou předem ohlášeny (např. telefonicky).


O městě

Jen málo oblastí u nás se může pochlubit takovou přírodní krásou, jako je tomu v případě Žďárska. Hluboké jehličnaté lesy a klikatící se údolí říček a potoků se v harmonickém souladu střídají s romantickými zákoutími vysočinské krajiny, která se zrcadlí v hladinách mnohých rekreačních rybníků, jako je například Velké Dářko, Sykovec či Medlov. Malebné vesničky zde žijí svůj poklidný život vedle rozvíjejícího se průmyslového města Žďár nad Sázavou. 

Dnes má město okolo 20 tisíc obyvatel. Nejvíce pracovních příležitostí je zde v průmyslu, částečně v zemědělství a v soukromém podnikání. 

S památkou UNESCO - chrámem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a jako východisko do nejkrásnější části Českomoravské vysočiny, Žďárských vrchů, je Žďár nad Sázavou stále více navštěvovaným centrem turistiky. Kromě velkých možností sportovního vyžití, především cykloturistiky v létě a ideálních podmínek k běžeckému lyžování v zimních měsících, si na své přijdou i milovníci kultury. 

Více informací o městě získáte na adrese: http://www.zdarns.cz/ , nebo http://www.zdarskevrchy.cz